PUBLIKACJA "MIGAWKI Z WIELICZKI"

 

 

 

 

    Wieliczka, marzec 1942 roku.

Dzieci i młodzież stłoczeni na przedstawieniu teatralnym, zorganizowanym przez władze Gminy Żydowskiej z okazji Święta Purim. Widziane przez Państwo na zdjęciu (strona tytułowa) dzieci, zginą podczas zagłady, która nadejdzie do miasta za 5 miesięcy.  Przyszło nam do wykonania niezwykle trudne zadanie. Tradycyjnie bowiem wielu Żydów nie pozwalało na utrwalanie własnych wizerunków. Jednak w dniu Purim „wielu religijnych Żydów popełniało ograniczone wykroczenia przeciwko prawu żydowskiemu”.

Święto Purim nawiązuje do biblijnej historii odwrócenia losu Żydów za czasów Królowej Estery.

„Purim” to słowo w liczbie mnogiej oznaczające losy w znaczeniu ciągnięcia losu na loterii. Talmud nakazuje dorosłym  w tym dniu upić się , ucztować i wymieniać podarunkami.

Widoczne na zdjęciu dzieci nie ukryły przed fotografem swoich twarzy pod maskami, te dzieci w innych warunkach nie wystawiły by swych buzi do obiektywu. Na zdjęciu rozpoznajemy młodego Henryka Schonkera i Ninę Armer . On opiera się podbródkiem o beret dziewczyny dominującej w drugim rzędzie. Ona wkrótce zginęła, on przeżył.

Prezentowane przez nas zdjęcia pochodzą z dwóch wydawnictw:

„Dzieje Miasta Wieliczki”, którego współautorem był. Prof. Stanisław Gawęda i fundament pracy dotyczącej środowiska wielickich Żydów Państwa Żyznowskich „Żydzi Wieliczki i Klasna”.

Wykorzystujemy te zdjęcia w celu popularyzacji wiedzy młodych mieszkańców Miasta i Powiatu Wielickiego o dramatycznych wydarzeniach mających miejsce w latach 1939-1945.

Pozwalamy sobie również zamieścić tekst wygłoszonego przemówienia w stycznia 2020 roku przez Pana Mariana Turskiego, który wygłosił przemówienie w Oświęcimiu, poświęcone niebezpieczeństwu powrotu do tych wydarzeń.

  PLIK PDF

UWAGA!

Ochrona prywatności użytkowników naszego serwisu ma dla nas bardzo duże znaczenie. Wszyscy użytkownicy naszego serwisu mają prawo do zachowania prywatności i poufności. Nie zabiegamy o identyfikację użytkowników naszego serwisu. Informacje, które zapisywane są przez przeglądarkę internetową w postaci plików cookies i pobierane przez nasz serwer są anonimowe. Zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2012 r i wprowadzonymi z dniem 22 marca zmianami, wyjaśniamy zasady oraz sposób gromadzenia, przetwarzania oraz wykorzystywania informacji o użytkownikach naszego serwisu internetowego, zawartych w plikach cookies. dowiedz się więcej.